Pages

23 Aralık 2008 Salı

Fenerbahçe Vapuru emekli oldu


Bİ EFSANE DAHA UGURLANDI
İstanbul Boğazı'nda ve Marmara Denizi'nde 55 yıl boyunca milyonlarca yolcu taşıyan tarihi Fenerbahçe Vapuru, yine bu sularda son seferini gerçekleştirdikten sonra, Başkanımız Aziz Yıldırım, yönetim kurulu üyelerimiz, İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç ve oyuncumuz Emre Belözoğlu'nun katıldığı bir törenle, emekliye ayrıldı.

Yılların emektarı Fenerbahçe Yolcu Vapuru, Kabataş Vapur İskelesi'nde yapılan bir tören ve ardından çıkılan boğaz turunun ardından bundan sonra Haliç'te Rahmi Koç Müzesi'nde sergilenecek. Jilet olmaktan son anda kurtulan ve İstanbul Boğazı'nın simgesi haline gelen "Fenerbahçe" vapurunun küçük tadilatlarla özel boğaz seferlerine çıkacağı bildiriliyor. Fenerbahçe Vapuru 14 Mayıs 1953 günü İstanbul Boğazı'nda hizmet etmeye başladı. İstanbullulara 55 yıl boyunca Adalar, Yalova, Kadıköy hattında hizmet verdi. Estetik güzelliğiyle bütünleşen anılarla, İstanbulluların gönülden bağlandıkları uzun yıllar keyifle seyahat ettikleri Fenerbahçe Vapuru, müzedeki yerini almasıyla gelecek nesillere de ulaşacak. İstanbul Nostoljisi Fenerbahçe Vapuru'yla Rahmi Koç Müzesi'nde yaşamaya devam edecek.

Fenerbahçe Vapuru İskoçya'da inşa edildi

1952 yılında İskoçya Glasgow, Dumbarton'da William Denny & Brothers tezgahlarında motorlu yolcu gemisi olarak inşa edildi. 994 gros tonluk Fenerbahçe Vapuru'nun boyu 76,8; eni 11,6; derinliği ize 2,7 metre. Her biri 1500 beygir gücünde 2 adet Sulzer dizel motora sahip. Çift uskurlu gemi 17-18 mil hız yapabilmekte. 14 Mayıs 1953 günü hizmete girdi. Yıllarca Adalar, Yalova, Kadıköy hattının en gözde gemisi olarak hizmet verdi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Futbol Futbol
Bloglar
mobilya kulübü