Pages

8 Şubat 2010 Pazartesi

F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım, gündeme bomba gibi düşecek açıklamalar yaptı!


Beşinci yıldızı takacağız. Şu anda 2009-2010 sezonu oynanıyor. Üç yıl üst üste şampiyon olarak 2011 yılında formamızdaki yıldız sayısını 5’e çıkartacağız. Şu anda 17 şampiyonluğumuz var. 20’nci şampiyonluğumuz bizim markamıza çok büyük değer katacak!
Bu sözü söyleyince neye güveniyorlar diyorlar... Hedefsiz yaşam olmaz. İddialı olacaksın. Aykut’a, Daum’a, oyuncularıma güveniyorum. Türkiye’nin en iyi yerli de yabancı da oyuncuları bizde...
Devre arasında herkes transfer diye bağırdı. Yapmadık. Çünkü Fenerbahçe formasını giyen her futbolcumuzun değerini biliyoruz. Real Madrid, Barcelona, Milan, İnter, Chelsea transfer yaptı mı! Biz de yapmadık... Neden! Büyük hedefleri olan takımlar, büyük yıldızları devre arası getiremez. İyi futbolcu alamazsın, vermezler... Ama sezon sonunda istediğini alırsın. Biz kimsenin yapamadığını yapan, çıtayı çok yukarılara çıkaran kulübüz. Onun için de sezon sonunda transfer yapacağız. Kimsenin düşünemeyeceği, tahmin edemeyeceği dünya yıldızlarını getireceğiz. Bu kadromuz iyi motive olursa, Avrupa’da da iş yapar. Şu anda futbolcular yüzde 40 kapasite ile oynuyorlar. Bunu yüzde 60’a çıkardıkları anda önümüzde kimse duramaz. Türkiye’de lig şampiyonluğu maddi katkı bakımından çok önemli. Avrupa’da büyük hedefler içinde Şampiyonlar Ligi. UEFA’da para yok ama işin manevi yönü var. Bizim için kulübü daha fazla büyütmek, Şampiyonlar Ligi’nde söz sahibi olmak için lig ara istasyondur.

Fenerbahçe’nin, kulübünü seven, bize güvenen çok özel bir taraftarı var. Bugün maçlara ortalama 30 bin kişi geliyorsa, 24 bin kombine sattıksa bu Fenerbahçe taraftarının kulübüne verdiği değeri gösterir.Fenerbahçe’nin marka değerini çok yukarı çıkardık. 16 milyon dolara aldığımız bütçeyi 220 milyon dolar yaptık. Seneye de bu rakam 300 milyon dolar olacak.
FENER ŞİLE'YE TAŞINACAK

Fenerbahçe Kulübü, Türk futbolunun çok önemli bir markası. Binlerce genç spor yapıyor. İlk geldiğimizde salon maçlarında seyirci yoktu. Sadece sporcuların anneleri babaları vardı. Boş tribünlere oynuyorlardı. Bugün basketbol, voleybol, yüzme dahil bütün branşlarda her yer tıklım tıklım ve herkes Fenerbahçe forması giyerek gidiyor. Yalnız futbolda değil, bütün branşlarda şampiyonluğa oynuyoruz. Fenerbahçeliler göğüslerini gere gere dolaşıyorlar.

Fenerbahçe dev bir holding oldu...Biz günü değil, geleceği düşünen bir yönetimiz. Şimdi önümüzdeki 10 yılın planlarını yapmaya başladık.Şile yakınlarında 2 bin dönüm bir arazi alıyoruz. Buraya modern, çağa uygun tesisler yapacağız. Bütün amatör şubeleri, alt yapıyı bu 2 bin dönümlük arazi üzerinde toplayacağız. Her şey bir arada derli toplu olacak...

STAT ZEMİNİ ISITMALI OLACAK

Fenerbahçe Stadı’nda da yenilikler yapacağız. İlk hedefimiz 15 Mayıs’tan sonra zemini düzeltmek ve ısıtmalı yapmak. Çimleri kaldırıp, sahayı stadımıza yakışır hale getireceğiz. Bu sene İstanbul’a tahmin edilen yağmurun üç katı fazlası yağdı. Araya kupa maçları girmese zemin daha da iyi olurdu. Çünkü Avrupa’da 42 statta uygulanan bir sistemi getirdik. 400 bin euroya ısıtıcılar aldık. Çimler toparlandı, kök saldı ama kötü hava şartları tam iyileşmenin önüne geçti. Ayrıca stadın dış çevresiyle birlikte içinde de önemli düzenlemeler yapacağız. Hepsinin planı hazır. Maçlar biter bitmez düğmeye basacağız.
TARTIŞILACAK TEKLİF: PROFESYONEL SİSTEME GEÇELİM

Hakemlik meslek; ikinci iş olmamalı. Onların hayat standartlarını yükseltip, kaliteli bir yaşam sağlanmalı. Futbol Federasyonu’nun geliri, kulüpler kadar. 45 milyon dolar geliri var. Bu para hakemlerin eğitimine kullanılmalı. Yurtdışına gönderilmeli. Ve hakemliğin dışında da başka bir iş yapmamalılar. Ben bu hakemlerle ligi götüreceğiz görüşüne katılmıyorum. Yanlış yapan cezasını görmeli. Önce eğiteceksin. Olmuyorsa, o vakit dışarıdan getireceksin. AB’ye gireceğiz diyoruz, o vakit dışarıdan hakem de gelecek.
Türkiye’de hakem atamaları iyi yapılmalı. Maçların değerine, riskine göre hakem verilmeli. Bugün birçok hakem spor programlarından etkileniyor. Ama hakemlik meslek olursa o vakit etki de ortadan kalkar..
SINIRSIZ YABANCI FUTBOLCU ISRARI

Devamlı Batı’yı konuşuyoruz. 20-30 sene önümüzde diyoruz. Ama işimize geleni alıyor, işimize gelmeyeni de almıyoruz. Mesela yabancı futbolcu... Neymiş, milli takıma zararı dokunurmuş... İngiltere, Fransa ve diğer ülkelerin milli takımlarına bakın. Biz Aurelio’yu Türk yaptık, milli forma giydirdik. Kötü mü oldu... AB’ye girince nasıl engelleyeceğiz. Bırakın, kaliteli yabancılar gelsin, örnek olsun, ufkumuzu açsın. Biz Türkler niye yaşadığımızı bilmiyoruz. Devamlı kavga ediyoruz. Hiç güzel işler olmuyor mu! Övmeyi, yapılan güzel işleri takdir etmeyi sevmiyoruz. Avrupalı futbolcu disiplinli, iyi profesyonel. Bizim çocuklarımız ise haklarını savundukları gibi profesyonelce yaşamıyorlar. Gelecek kaliteli yabancılar Türk futboluna da, Türk futbolcusuna da katkı yapar. Onun için serbest bırakılsın.

Yazık Oldu


Fenerbahçe, dün Diyarbakırspor karşısında hem puan, hem yıldızlarını, hem de en yakın rakibi G.Saray’la farkı 4’e çıkarma şansını kaybetti!

Ziya Doğan yönetimindeki D.Bakır, ceza sahasında 90 dakika boyunca adeta duvar ördü. Alex’in son haftalardaki formsuzluğuna bir de hakemin hatalı kararları eklenince Sarı Kanaryalar resmen çaresiz kaldı. Maç boyunca atak oynayan Fener golü bulamazken 83’te Ayman’ın golüyle yıkılsa da, 90’da Santos fileleri buldu ve 1 puanı kurtardı..
3 kayıp ve hakeme isyan
Özer ve Lugano’nun sakatlanması Kanaryaları adeta yıktı, bunun üstüne Güiza’nın cezalı duruma düşüşü, Mehmet Topuz’un da son dakikada kırmızı kartı eklenince Kadıköy üzüntüye boğuldu. Maç sonunda Fenerbahçeliler hakem Koray Gençerler’e isyan etti.

Bu Sefer Kötü Oldu

Lider F.Bahçe, yarıştaki rakiplerinin puan kaybettiği haftanın son maçında Diyarbakır'la evinde 1-1 berabere kalarak büyük bir fırsatı kaçırdı. Dişe diş oynayan D.Bakır'ın 8'deki atağında Bebbe'nin şutu üst direkte patladı. Sert rakibi karşısında pozisyon bulmakta zorlanan Fener, 15'te Alex, 39 ve 45'de de Semih ile iki kez gol fırsatından yararlanamadı. Devre golsüz sona erdi.
M.Topuz kırmızı gördü

2. yarıda da pozisyon az ama mücadele üst düzeydeydi. 61'de F.Bahçe'de Santos'un topu kalecide kaldı. 83'te ise Ayman'ın müthiş vuruşunda top ağlarla buluştu: 0-1. Baskısını artıran F.Bahçe, 90'da Santos'la beraberlik golünü buldu: 1-1. M. Topuz, rakibiyle kavga edince 90+4'te kırmızı gördü. Fener evinde 2 puan yitirip büyük avantaj kaçırdı.
Futbol Futbol
Bloglar
mobilya kulübü